Vinaora Nivo Slider
     

Facebook

Ve Slovinsku jsme byli na motorce dvakrát - v roce 2011 a 2012 a můžu vřele doporučit. Krásná čistá země, kde byste rovnej úsek silnice pohledali, obzvláště doporučuji Triglavský národní park.

Jakmile přejedete Rakousko-Slovinské hranice, vyhněte se dálnicím. Jednak se na nich platí mýtné, ale hlavně byste přišly o nádherné úseky zatáček s výhledem na Alpy. Jen pozor jedno pravidlo: "Nespěchej, kam nevidíš". Značení prudkých zatáček tu téměř nenajdete.

Po oba roky jsme zakotvili u Bohinjského jezera, konkrétně v obci Stará Fužina, která se nachází nad jezerem. Ubytování nás stálo 30 euro za pokoj za noc pro oba. V obci Ribče Laz je informační centrum, kde Vám v angličtině poradí volné ubytování v cenové relaci, jakou si představujete. Ubytování přímo v oblasti Bohinj si můžete také předem rezervovat na webu www.bohinj-info.com
U jezera můžete využít turistickou loď, která Vás proveze po jezeře i s výkladem v angličtině. Lístek stojí 9 euro - cesta na druhý konec jezera, nebo 10,5 eura - cesta tam s desetiminutovou zastávkou na druhém konci a pak Vás doveze zase zpět. Další zajímavou podívanou nabízí vodopád Savica. Ten se nachází na konci jezera směr Ukanc. K vodopádu vedou schody, ale pozor ve vedru a motooblečení to moc krásná procházka není. Nicméně 78 m vysoký vodopád stojí za to. Vstup na vodopád je 2,5 eura za dospělého.

 

 


Dalším zajímavým výletem je Bledské jezero. Je menší než Bohinjské, ale zase nabízí hezkou podívanou s kostelem a hradem Bled odrážející se na modré hladině jezera. Vstup na hrad je 7 euro, ale my jsme tam nebyli, tak nemůžu posoudit, jestli to stojí zato. My jsme pokračovali za Bled k soutěsce Vintgar. Od Bledu následujte značení u silnice, vzdálenost 3,5 km. Vstup je 4 eura za osobu. Krásnější místo jsem snad neviděla. Je to 1600 m dlouhá procházka po dřevěných chodníkách a můstcích kolem koryta divoké průzračné řeky Radovna. V některých místech je možné pozorovat pstruhy. Celá procházka končí vodopádem. Jediné co trochu znepříjemňuje krásný výhled je banda německých penzoturistů, kteří se rozhodnou v nejužším místě zastavit.

 


No a asi nejzásadnější výlet pro motorkáře je cesta z Bovec na Kranjskou Goru přes sedlo Vršič. Jakmile dojedete k Bovci, následujte ukazatele na Vršič. Čeká na Vás přes 50 vraceček s označením číslem a počtem metrů nad mořem, vystoupáte z cca 700 m nad mořem až na 1580 m do sedla Vršič. Zde jsou dvě budky se suvenýry a pokud je dobrá viditelnost, je možné vyfotit vrcholky Alp. Ze sedla dolů čekejte další vracečky. Jen pozor zatáčky jsou tímhle směrem vydlážděné. V zatáčce číslo 49 ještě před Vršic je odbočka na Izvir Soče, což je pramen řeky Soče. Vycházka k prameni je 15 minut dlouhá, ale pozor druhá polovina je jen pro otrlé...aneb nahoru šel jen Francouz. Cesta totiž vede po skále s přidržováním se ocelového lana.
Cestou z Kranjské Gory na Jesenici se určitě zastavte u vodopádu Peričník. Na světelné křižovatce odbočce na obec Mojstrana, přejeďte most a následujte značení Slap Peričník. Ke konci vede prašná cesta 6,5 km dlouhá. Dojedete přímo k vodopádu, vstup i parkování je zadarmo. Vodopád je 72 m vysoký a dá se vystoupat až k němu a projít pod ním.
V Triglavském národním parku je povíce zajímavých míst, vodopádů, koryt řek, ale ne ke všem lze dojet. Doporučuji zakoupit turistickou mapu Triglavského národního parku.


Další možností je koupačka v moři, ale je to výlet na celý den. Nejkratší cesta vede přes Itálii - Trieste a čítá skoro 160 km. Hezkou podívanou při cestě je údolí azurově čisté řeky Soče, které je lemované bílými skálami. Moře ve Slovinsku není úplně čisté a na dně dost ostré kameny. Boty do moře se budou hodit.

 


Co se Slovinska jako země týče, není tu draho. Lidé jsou pohostinní a až na pár výjimek se domluvíte anglicky. Místní kuchyně taky stojí za ochutnání... od guláše až po grilované specialty. Cena jídla se pohybuje od 7 eur. Jen na pivo se budete těšit do Čech, v naprosté většině čepujou Union a to fakt nejde:(

Neodpustím si jedno soukromé poděkování, a to našemu Triumph Tiger za hezký svezení a bezproblémovej navrat domů.

Používali jsme:
- Navigon mobile navigator pro iPhone
- turistickou mapu Triglavského národního parku

 

Francouzka

 

Share

banner magazin               banner bazar 

footer

Provozuje občanské sdružení MotoPce.CZ

Mapa stránek | Kontakt | Reklama |

© Copyright 2007 - 2013 OS MotoPce CZ - Všechna práva vyhrazena. Použití a šíření obsahu webu bez předchozího souhlasu není povoleno.